COACH

Od wielu lat pracuję jako trener a ostatnio także jako coach głównie wykorzystując swoje umiejętności w zakresie kompetencji miękkich. W sposób szczególny ćwiczyłem w sobie i nauczyłem się stosować na co dzień umiejętności z zakresu aktywnego słuchania przydane zarówno w pracy coachingowej czy trenerskiej jak i w codziennym życiu.

To, co w sposób szczególny mnie wyróżnia to spokój i szanowanie cudzego prawa do poszukiwania indywidualnej refleksji czy słów, przy pomocy, której zdecyduje się o niej opowiedzieć. Bardzo lubię też pracować przy pomocy metafory wierząc, że mówienie nie wprost jest prowadzi do powiedzenia tego, co najważniejsze.

Na koniec opowiem Ci jeszcze krótką historię.

Swego czasu mały chłopiec wędrując po plaży podnosił co chwilę jakieś przedmioty z piasku i wrzucał je do morza. Dorosły człowiek zbliżył się do niego i zobaczył, że tymi przedmiotami są rozgwiazdy.

– Dlaczego wrzucasz je do wody? – zapytał.

– Kiedy woda odpłynie, a słońce będzie wysoko świeciło na niebie, wszystkie rozgwiazdy pozostałe na plaży poumierają – odpowiedział chłopiec.

-To bzdura! Jest tysiące kilometrów plaży i miliony rozgwiazd morskich. Nie myślisz chyba, że przez to co robisz, możesz cokolwiek zmienić, że to ma jakiekolwiek znaczenie!?

Mały chłopiec podniósł następną rozgwiazdę, milczał przez chwilę i wrzucił ją do wody i powiedział:

Dla tej ma.

Opowieść ta, dla mnie jako dla coacha,  jest jednym z głównych przesłań. Dla mnie również każda rozmowa ma znaczenie. I robię naprawdę wiele, by dla mojego rozmówcy również.