DOM .JPG2

Kolejny początek

Posted on Posted in Uncategorized

Czas zacząć znowu, poniekąd od początku

Demokracja musi się odradzać w każdym pokoleniu, a edukacja jest jej akuszerką

 /John Dewey/

Wiosną zdecydowaliśmy się założyć przy naszym domu nowy trawnik. Fachowcy najpierw zrujnowali dotychczasowy, uklepali spłowiałą glebę i zostawili nas samych z widokiem na -wypisz wymaluj- pustynię Gobi. Po kilku tygodniach zaczęliśmy dostrzegać powody ich starań. Po blisko dwóch miesiącach zaprosiliśmy gości. Na szczęście można było oglądać naszą nową inwestycję z tarasu i udało się nam nikogo nie wpuścić bezpośrednio na młodziutką trawę. Nadeszła jesień. To, co było zielone, powoli staje się seledynowo szare. Psy z coraz większą nadzieją spoglądają przez szklane drzwi licząc, że wkrótce odzyskają ten skrawek ziemi, który zapewne uznają, że słusznie im się należy.  Tymczasem na świeżo ściętej, chyba po raz ostatni trawie, tu i ówdzie zakwitają czerwone i złote plamy opadających liści. Świat nie stoi w miejscu. Można mu zaserwować dobrą zmianę. Warto jednak do jej wprowadzenia zaprosić autentycznego fachowca.

Mniej więcej rok temu, ówczesny sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej Fred van Leuwen opublikował swoją ważną książkę zatytułowaną „25 lekcji o edukacji i demokracji”. Publikacja zawiera dywagacje autora na temat dwudziestu pięciu tez, z których pierwsza mówi: „Ucz demokracji” i rozpoczyna się od słów: „Demokracja i prawa człowieka nie są darem natury. Leżące u ich podstaw wartości muszą zostać wpojone przyszłym pokoleniom. Jest to niepisane zadanie nauczycielek i nauczycieli na całym świecie. Pedagogika i metody dydaktyczne przepojone wartościami demokratycznymi powinny być obecne w całym procesie nauczania uczenia się, niezależnie od przedmiotu. Jest to ogromne wyzwanie, szczególnie w krajach niedemokratycznych, gdzie czasami od nauczycieli wymaga się realizacji ideologicznych lub religijnych celów narzuconych przez państwo”.

Świat w którym żyjemy wymaga rozmowy o prawach, odpowiedzialności, wartościach, konieczności działania w wielu sferach, w których rządy, politycy, właściciele większości światowych dóbr nie chcą się w żaden sposób opowiedzieć albo, jeśli już mówią, twierdzą, że powinniśmy te sprawy zostawić samym sobie, bo przecież nie ma się czym niepokoić. Tymczasem szkoły, nauczyciele, szeroko pojęta edukacja nie mogą w wobec większości tych spraw pozostawać w milczeniu. Zwłaszcza, że zaczynają ich wyprzedzać osoby, które powinny z oferty tych podmiotów korzystać. Dzieje się tak choćby dlatego, że kilkunastoletnia dziewczynka ze Szwecji- Greta Thunberg mówi na forum ONZ takie słowa:

„To wszystko jest złe. Nie powinno mnie tu być. Powinnam być w szkole po drugiej stronie oceanu. Mimo to wy wszyscy przychodzicie do nas młodych ludzi po nadzieję?! Jak śmiecie?! Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami, a mimo to jestem jedną z tych, co miały szczęście”. Tak rzeczywiście nie powinno być. Zresztą nie tylko w odniesieniu do kwestii klimatu.

Wiele, wiele lat temu w 1944 ówczesny sędzia federalny  USA Learned Hand w przemowie do blisko 150 tysięcy nowo naturalizowanych obywateli USA powiedział: „Często zastanawiam się, czy nie opieramy zbytnio naszych nadziei na konstytucjach, prawach i sądach. To są fałszywe nadzieje; uwierzcie mi, to są fałszywe nadzieje. Wolność mieszka w sercach mężczyzn i kobiet; gdy tam umiera, żadna konstytucja, żadne prawo, żaden sąd nie może jej uratować; żadna konstytucja, żadne prawo, żaden sąd nie może wiele zrobić, by ją wesprzeć. Gdy wolność tam mieszka, nie potrzeba żadnej konstytucji, prawa czy sądu, by ją utrzymać.”

Trzeba uczyć demokracji. Trzeba o nią dbać i praktykować na każdym kroku. Być może trzeba zerwać zniszczony trawnik i na jego miejsce posiać nowy. Na pewno trzeba go regularnie strzyc i podlewać. Warto o niego dbać. To prawda, że jesienią zaniknie, a zimą być może zniknie po śniegiem. Na pewno jednak na wiosnę się odnowi. I znowu trzeba będzie koło niego chodzić. By nie zmarnotrawić. By nie zginęła…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *