child-2887483__480

Skorzystaj z tego, co Ci dał Pan Bóg czy ktokolwiek inny

Posted on Posted in Uncategorized

Obowiązkiem każdego z nas jest przeżyć życie najpełniej, wykorzystując możliwie najwięcej naszego ludzkiego potencjału.

 /I.Majewska-Opiełka/

Nie myśl o dzisiejszych niepowodzeniach, ale o sukcesach, które mogą przyjść jutro. Wyznaczyłeś sobie trudne zadanie, ale powiedzie ci się, jeżeli wytrwasz; jeżeli znajdziesz radość w pokonywaniu przeszkód.

 /H. Keller/

Ktokolwiek stworzył człowieka zaplanował go jako podmiot o wyjątkowych możliwościach. Szczególnym darem jaki otrzymał człowiek jest jego mózg. Mózg ludzki jest najpotężniejszym samoorganizującym się systemem biologicznym w postrzeganym wszechświecie. Jego zdolności kodowania, organizowania i przechowywania każdej napływającej informacji są nieograniczone. Mózg człowieka składa się z około biliona komórek nerwowych. Każda z nich posiada ogromny potencjał elektrochemiczny oraz system przetwarzania i przewodzenia danych. Jak mówi Prof. Piotr Anochin z Uniwersytetu Moskiewskiego, każda z komórek nerwowych mózgu, może wytworzyć połączenia z 1028 innych komórek. W efekcie napisana liczba wszystkich możliwych kombinacji w całym mózgu to cyfra 1 z rzędem zer o długości 10,5 km. Istnieją również badania, które potwierdzają, że każdy neutron zdolny jest wytworzyć równocześnie 10 000 lub więcej połączeń nerwowych z innymi komórkami. Jak widać potencjał naszego mózgu jest wręcz nieograniczony. Stąd tak często się mówi, że korzystamy z jego możliwości w wymiarze zaledwie od kilkunastu do dwudziestu procent.

Przeciętny mózg przetwarza 400 mld. bitów informacji na sekundę z czego zaledwie dwa tysiące trafia do naszej świadomości. Znaczy to, że zdecydowana większość operacji wykonywanych przez mózg dzieje się poza naszą świadomością. W sumie to bardzo dobrze. Rodzaj i liczba danych jakie docierają do naszego mózgu z jednej strony nie jest niezbędna do świadomego kierowania naszymi poczynaniami, z drugiej zaś strony jest po prostu niemożliwa do przerobienia dla jakiegokolwiek człowieka. Weźmy tylko kwestię informacji związanych ze wzrokiem. Każde oko posiada 130 mln. receptorów odbierających bodźce świetlne. Każdy bodziec to informacja. Gdybyśmy mieli się nad każdą zastanawiać pewnie byśmy po prostu oszaleli. Wyobraźmy sobie tylko, że gdyby człowiek chciał zbudować maszynę, która miałaby być zamiennikiem dla naszego oka musiałby zbudować urządzenie wielkości domu. A wielu z nas wydaje się, że ich laptop może już niemal wszystko, a przecież jest taki malutki. A tu dom!!!

Pamiętając o tym, że w pełni świadomie wykorzystujemy mózg w niewielkim procencie warto pracować na tę jego część, która działa w jakimś sensie poza nami- na podświadomość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *