48396214-crocus-flower

Wiosna na progu lata

Posted on Posted in Uncategorized

Przed nami fantastyczny czas. Czas wyzwalającej się energii, gotowości na zmianę, radości tworzenia rzeczy nowych. Kiedy nie wiesz jak z niego skorzystać, zastosuj jeden z wielu znanych sposobów. Jednym z nich to budowania w sobie pozytywnego stosunku do świata, to pisanie listów motywacyjnych. Listów kierowanych jednak nie do firm, w których chcielibyśmy znaleźć zatrudnienie, ale… do siebie samego. List tego typu powinien być sformułowany z najbardziej nas wzmacniających zdań. List może opisywać świat, do którego dążysz i ciebie w tym świecie. Inny rodzaj listu może być wymyśloną przez ciebie korespondencją od osoby, która cię podziwia za to, co osiągnąłeś. Ważne, żeby taki list zawsze był zaadresowany do ciebie. By zawierał sformułowania typu: „Cieszę się, że czytasz te myśli. Pozwoliły one wielu ludziom osiągnąć ich marzenia. Jestem przekonany, że pomogą i tobie.” albo „To twoja dzisiejsza rzeczywistość. Jesteś… Posiadasz… Twoje życie…” czy wreszcie: „Popatrz jak daleko doszedłeś. Żyjesz tak, jak zawsze o tym marzyłeś. Masz…. Jesteś…. Inni….” W miejsce kropek trzeba wpisać wszystko to, o czym marzysz, co chciałbyś o sobie myśleć, o czym chciałbyś, żeby o tobie myśleli inni. I warto czytać te listy codziennie rano, zanim po raz kolejny wyruszysz na podbój świat. To bardzo pomaga. Bardzo.

I jeszcze jedno to, jak oddziałujemy na innych, w bardzo dużym stopniu zależy od tego, w jaki sposób radzimy sobie sami z sobą, także z tym jak sami siebie widzimy. Dla lepszego poznania tego stanu wykonajmy następujące ćwiczenie. Wyobraź sobie siebie za sto najbardziej efektywnych dla swojego rozwoju dni. Wyobraź sobie siebie w najbardziej optymalnym kształcie. Weź kartkę i napisz:

– jak wyglądasz,

– jak się ubierasz,

– jak pachniesz,

– jak się poruszasz,

– jak stoisz,

– w jaki sposób patrzysz na innych,

– jak rozmawiasz z innymi,

– jak spędzasz czas,

– jak wyglądają Twoje kontakty z innymi,

– jak się czujesz…

Wczuj się w tę osobę. Bardzo dobrze ją sobie wyobraź. Jeśli masz takie umiejętności namaluj siebie. Dobierz do wszystkich wyżej wymienionych jak najwięcej przymiotników. Spisz rzeczy, które w związku z tym, jaki mógłbyś być powinieneś posiadać. Napisz o emocjach, które wiążą się z faktem, że jesteś i wyglądasz dokładnie tak, jak tego oczekujesz. Emocje są bardzo ważne- one pozwolą ci nie tylko opisać siebie, ale pozwolą również na pełne odczucie przyjemności z tego stanu rzeczy.

Kiedy uznasz, że zostało zrobione rzeczywiście wszystko, co należało wykonać na tym etapie, porównaj uzyskany obraz z tym, który opisuje ciebie tu i teraz. Spisz zaobserwowane różnice. Jeśli w swoim wyobrażeniu widzisz siebie zupełnie inaczej- to już wiesz co należy zrobić. Pewnie to nie będzie łatwe, ale zauważ, że koro nie akceptujesz się do końca w wyglądzie, który dziś przedstawiasz, to może więc warto przynajmniej spróbować?

Jeśli widzisz siebie jako człowieka doskonale zorganizowanego, który zawsze jest odpowiednio przygotowany do kolejnych działań, wie gdzie co się znajduje i kto, co w danym momencie powinien robić, a w rzeczywistości ciągle szukasz jakiś dokumentów i od czasu do czasu dziwisz się, że ktoś czegoś nie wykonał albo zrobił coś, o co nie został przez ciebie poproszony- to znowu masz poważne zadanie. Najpierw popracować nad organizacją swojego dnia, swojego biurka, swojego kalendarza. Później pomyśleć o codziennym planowaniu i rozliczaniu się uzyskanych (ale też nie uzyskanych) efektów.

Spisz wszystkie zadania, które wynikły z podanych wyżej porównań. Potraktuj spis tak zgromadzonych zadań jako plan osobistego rozwoju. Podkreśl rzeczy które możesz zrobić natychmiast. Zakreśl te zdania, które możesz osiągnąć w ciągu tygodnia. Przemyśl, co zrobić z pozostałymi, by móc je osiągnąć w sto dni. Jeśli wiesz na sto procent że te sto dni to za mało, to napisz jaki pierwszy krok trzeba zrobić, by w najbliższym czasie skrócić możliwy czas realizacji. Możesz naprawdę wiele w sobie zmienić. Nie musisz być osobą, jaką czy którą być nie chcesz. Mnóstwo rzeczy zależy tylko od ciebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *