Jarosław Kordziński

Pozytywne myślenie

Posted on Posted in Uncategorized

W pracy nad własnym rozwojem bardzo pomaga umiejętność pozytywnego myślenia. Jeśli chcemy skutecznie realizować swoje plany rozwojowe, warto myśleć o sobie w  sposób pozytywny. Co więcej warto znać i rozwijać swoje mocne strony, które dobrze wykorzystane szybko stają się podstawą do budowania oczekiwanego sukcesu.

Wielu z nas ma naturalna tendencję do martwienia się brakiem rozmaitych atutów, które posiadają inni i jednocześnie całkowicie negować swoje słabe strony. W konsekwencji wiele negatywnych skutków powodowanych naszymi niemożnościami, staramy się przerzucić na innych. Bywa też, że winę za brak własnych sukcesów, próbujemy przerzucić na rozmaite uwarunkowania ogólne- na złą organizację pracy, na rządzących, którzy w ogóle nie myślą o narodzie, na pogodę, która nigdy nie jest dopasowana do naszych potrzeb, na Żydów, masonów czy cyklistów- bo wiemy, że  powszechnej opinii obarcza się ich winą za wszystko.

Tymczasem jedną z podstawowych przyczyną wielu naszych niepowodzeń bywają nasze nawyki, przekonania czy cechy, które -uznawszy za oczywiste i nie dające się wykluczyć- przestaliśmy traktować jako przyczynę różnych niepowodzeń, a z niektórych nawet bywamy całkiem dumni. Usprawiedliwiamy siebie tłumacząc, że przecież „nie wszyscy mogą być doskonali” albo że „błądzenie jest rzeczą ludzką”. To wszystko prawda, ale jednocześnie fakt, że jesteśmy „tylko ludźmi” nie zwalnia nas od obowiązku pracy nad naszymi słabymi stronami. No, chyba że nie zależy nam na nas samych.

Praca nad sobą pozwala nam unikać błędów i wzmacnia nasze relacje z inny. Unikanie tego typu zaangażowania prowadzi nas wprost ku nieuchronnym porażkom czy postępującej alienacji. Najgorsze kiedy próbujemy udowodnić, także samym sobie, że jesteśmy inni niż jesteśmy w rzeczywistości. To jest tylko nieco mniej gorsze od sytuacji, kiedy przy pomocy różnych manipulacji karzemy na różne sposoby osoby, które potrafią nam udowodnić, że jednak nie jesteśmy tacy, jak chcielibyśmy by nas odbierano.

Fakt, że reprezentujemy mnogość rozmaitych zarówno pozytywnych jak i negatywnych cech, nie musi nam przeszkadzać w życiu ani w pełnieniu przypisanych nam ról. Ważne jednak byśmy rozpoznali, nazwali i poddali refleksji te odmiany słabości, które mogą wpłynąć na naszą pracę i na nasze relacje z innymi. Dokonanie tego typu identyfikacji pozwoli nam rozpocząć działania umożliwiające przetworzenie naszej słabości w podstawy potencjalnego sukcesu. Wśród możliwych rozwiązań znajdują się takie, które są stosunkowo proste do przeprowadzenia jak i takie, które wydają się bardzo trudne czy wręcz niemożliwe do wykonania. Zawsze na początek warto wybrać rzeczy bardziej proste. Jeśli mamy się zmotywować do działania, to musimy szybko odnieść sukces. To prawda, że wielu z nas uważa, że prawdziwy sukces wiąże się jedynie z osiągnięciem czegoś naprawdę wielkiego. Ja jednak, kiedy mam chwile zwątpienia i myślę sobie, że już naprawdę niczego w życiu nie dokonam, zaczynam z reguły od sprzątania biurka. W trakcie tej bardzo prostej czynności zawsze dopadnie mnie jakaś myśl, która podpowie rozwiązanie pozwalające mi ruszyć do przodu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *