01.30

Nic nie muszę, chcę

Posted on Posted in Uncategorized

Ty jesteś tą osobą, która może zmienić coś na lepsze. Czymkolwiek jest to, o czym marzysz- sięgnij po to. /Earvin „Magic” Johnson/

Nasza skuteczność zależy w znacznym stopniu od tego, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć to, co stawiamy sobie jak nasz cel. Jedną z form wzmacniania skuteczności naszego działania jest odpowiednio stymulowana automotywacja. Z kolei jedną z podstaw automotywacji jest skuteczna praca z samym sobą- wzmacnianie samoakceptacji i satysfakcji z bycia takim jakim się jest. Przypomnijmy sobie sytuację, kiedy jesteśmy chorzy. Boli nas głowa, ząb albo brzuch. Jak wtedy odnosimy się do otaczającego nas świata? Przede wszystkim trudno nam w ogóle zauważyć, że istnieje. Później, że jest ładny i warto w nim żyć. Z czasem, być może, pojawia się zazdrość, że innych nie boli, że im się żyje lepiej i że w ogóle… Z takim nastawieniem naprawdę trudno zdobywać świat.

Zupełnie inaczej dzieje się, kiedy czujemy się dobrze i kiedy dodatkowo mamy poczucie własnej niemałej wartości. Dzięki temu możemy sobie z powodzeniem wyobrazić, że kontakt innych z nami to dla obu stron czysta przyjemność. W związku z tym staramy się, by było przyjemnie. Cieszymy się z tego kontaktu i z tego że inni cieszą się z kontaktu z nami. Co w tym czasie dzieje się z naszymi rozmówcami? Być może na początku trochę się dziwią- entuzjazm i pozytywne myślenie w naszym społeczeństwie nie są wciąż jeszcze zjawiskiem szczególnie powszechnym. Po chwili jednak przestają wątpić, a z czasem zaczynają wierzyć, że skoro my jesteśmy tacy zadowoleni z życia, to znaczy, że mamy do tego jakieś prawo. Być może dlatego, że żyjemy tym, o czym mówimy i co proponujemy. Warto dbać o swoją motywację, o swoje codzienne pozytywne nastawienie do świata, do tego co codziennie robimy, do ludzi.

Mówiąc językiem definicji naukowych motywacja, w tym również automotywacja, odnosi się do sfery psychicznej człowieka i ma charakter wewnętrzny, atrybutowy. Stanowi proces regulacji, który pełni funkcję sterowania czynnościami tak, aby prowadziły do osiągnięcia określonego wyniku, celu. Istota automotywacji polega na prostej zamianie postawy z poziomu „muszę” na „potrafię, chcę i mogę”. Problem polega na tym, że wykonywanie wielu czynności, które nie są dla nas oczywistą przyjemnością powoduje, że mamy poczucie pewnego zmuszania się do tego typu aktywności. Na ogół mając do wyboru pracę czy wypoczynek w większości optujemy za wolnością od obowiązków. Chcąc motywować się do działania musimy w jakimś sensie zrezygnować z przyjemności na rzecz obowiązków. Wchodzimy  w obszar dyskomfortu. Warto jednak pomyśleć o tym, że wejście w określone działanie zbliża nas na ogół do osiągnięcia jakiegoś celu. Elementem automotywacji jest więc skupienie się na zsumowanym i odbieranym przez nas jako korzystny wyniku naszych działań. Cel powinien mieć dla nas istotne znaczenie, a co więcej my sami musimy wierzyć, że jest dla nas osiągalny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *